"... ponořte se do tohoto Oceánu, v jehož hlubinách se
ukrývají perly moudrosti a promluvy ..."
Bahá'u'lláh
Hledání
Rozšířené

Kategorie
  Bahá'í
   Bahá'í studie
   Bahá'í-základní knihovna
   Kompilace
 

Brilantní důkaz (Burhán-i-Lámi´)


Kapitola 1: Kapitola 1

Úvodem
Teologickým traktátem Brilantní důkaz českému čtenáři poprvé představujeme dílo a osobnost velkého učence Bahá' í víry, Mírzy Abu'l-Fadla (1844 - 1914). Svým rozsahem se Brilantní důkaz sice nemůže měřit s jeho nejznámějšími spisy (proslulý al-Fará'id čítá na 800 stran), avšak z hlediska aktuálnosti svého tématu si právem zaslouží naši pozornost.
Stalo se totiž nepsaným pravidlem, že každé nové náboženství musí zpočátku čelit pronásledování a útokům ze strany představitelů starších náboženských systémů. Výjimkou v tomto ohledu nebyla ani Bahá'í víra - nejmladší a zároveň druhé územně nejrozšířenější světové náboženství současnosti.
Nevídaný ohlas této víry mezi lidmi nejrůznějších náboženských vyznání, kultur a společenského postavení vzbudil v řadách představitelů upadajících náboženských institucí obrovskou nevoli. Velmi brzy po jejím vzniku se začaly objevovat různé publikace muslimských duchovních namířené proti tomuto učení. Posléze se k nim připojili i křesťanští misionáři působící v Persii a na Blízkém Východě, jejichž naprostý neúspěch při obracení muslimů na křesťanství prudce kontrastoval s překvapivě rychlým nárůstem stoupenců Bahá'í víry. Autoři útočných pamfletů namířených proti Bahá'í víře a Samotné Osobě jejího zakladatele se mnohdy neštítili použít nejhorších pomluv a lží, aby tak podle pravidla "účel světí prostředky" zdiskreditovali toto náboženství v očích veřejnosti. Na popud jednoho z těchto útoků na víru vznikl také spis Brilantní důkaz.
28. prosince 1911 se Mírzá Abu'l-Fadl prostřednictvím Habíba Mu'ajjida, Bahá'í studenta Americké university v Bejrútu, dozvěděl o článku křesťanského misionáře Petera Z. Eastona působícího v Persii, jenž byl publikován v časopise Evangelical Christendom. Tento článek ostře napadal Bahá'í víru a hanobil její učení. Přestože byl Mírzá v důsledku nemoci upoután na lůžko, okamžitě se rozhodl diktovat odpověď na tento hanopis. Po dvou hodinách v důsledku naprostého vyčerpání musel svou práci přerušit, přes noc však celou odpověď vlastnoručně dokončil. Habíb tento spis neprodleně odeslal 'Abdu'l-Baháovi , který toho času šířil Bahá'u' lláhovo učení na americkém kontinentu. Po jeho obdržení 'Abdu'l-Bahá Mírzovi napsal: "Ó Abu'l-Fadle! Přečetl jsem si tvou odpověď onomu knězi. Je velmi výmluvná a obsahuje přesvědčivé důkazy. 'Abdu'l-Bahá není s to se ti za ni odvděčit. Proto se co nejúpěnlivěji modlím k Bahá'u'lláhovi, aby na tvou vzácnou duši po všechny časy sesílal nová utvrzení a slavné úspěchy."
Autor svému dílu původně nedal žádný název. Název Burhán-i-Lámi' (Brilantní důkaz) dal Abu'l-Fadlovu spisu Sám 'Abdu'l-Bahá, na jehož vlastní náklady bylo pořízeno jeho první vydání v Chicagu v roce 1912.
Roman Boháček

Autor: Dr. J.E.Esslemont - Kategorie: Bahá'í - Strany: 0 - Kapitoly: 8
© Erfán & phpRS Bahá’í index-cz